تبلیغات
حامی طبیعت - سهم من در کاهش آلودکی هوا چیست؟
سهم من در کاهش آلودکی هوا چیست؟
http://golvani.ir/wp-content/uploads/2015/12/farhangnews_114477-322707-1424003218.jpg

امسال نیز مثل رسم سال های گذشته گرد و خاک و آلودگی هوا مهمان تهران و دیگر کلان شهر ها شده.در این قسمت می آموزیم که چگونه می توانیم این آلودگی را  اندکی کاهش دهیم.برخی میگویند رعایت کردن و کمک من به تنهایی چاره ساز نیست ، ولی اگر هر فرد حتی به اندازه یک سیگار نکشیدن هم که شده رعایت آلودگی هوا را بکند چندین هزار بار از ادامه پیدا کردن و گسترش آلودگی کاسته می شود.

http://www.uplooder.net/img/image/88/403c1551fdc98c64ccb05622fb2149f6/continiu.png۱. از سفرهای غیر ضروری پرهیز کنیم

سفرهای غیر ضروری خودروها موجب آلودگی هوا و افزایش مصرف سوخت می شود، خصوصا در روزهایی مثل این روزهای کلانشهرها که آلودگی هوا در اوج خود قرار دارد.


۲. پیاده روی یا دوچرخه سواری

البته این پیشنهاد پیش از آلودگی هوا کاربردی است و می تواند تا میزان زیادی از شدت گرفتن آلودگی هوا

پیشگیری کند.

می توانیم مسیرهای کوتاه را با دوچرخه طی کنیم. این کار علاوه بر کاهش آلودگی هوا باعث سلامت جسم شما و صرفه جویی در مصرف سوخت نیز خواهد شد.


۳. تا به حال چقدر به استفاده از اینترنت به جای خودرو فکر کرده اید؟

بسیاری از خریدها را می توان از طریق ارتباطات از راه دور، تلفن، دورنگار، اینترنت و سایر وسایل ارتباطی انجام داد، پس این راه حل نیز ممکن به نظر می رسد.


۴. از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید

با این روش علاوه بر کاهش هزینه های شخصی و صرفه جویی در مصرف سوخت، کمک زیادی به بهبود ترافیک و پاکیزگی هوای شهر کمک خواهیم کرد.


۵.در سفرها-سفر های ضروری- از حمل بار اضافی خودداری کنیم

کارشناسان پیشنهاد می کنند در سفرها از به همراه بردن وسایل غیر ضروری خودداری کنید، حمل بار اضافی باعث استهلاک خودرو و افزایش مصرف سوخت می شود.


6.تصفیه‌کننده خانگی
به‌تازگی وسایلی برای تصفیه هوا ایجاد شده‌اند كه خوش‌بختانه در بازار ایران هم قابل‌تهیه هستند. این دستگاه‌ها حجم قابل‌توجهی از هوا را تصفیه می‌كنند و می‌توانند به‌راحتی در منزل استفاده ‌‌شوند. هرچند استفاده از این وسایل در حجم وسیع و در سطح شهر موثر نیست، اما در منزل می‌توانند كمك‌كننده باشند و غلظت آلاینده‌ها را در اتاق یا محل كار كم ‌كنند. استفاده از این دستگاه‌ها، یک نکته منفی هم دارد که آلودگی هوای شهر را به‌شدت به رخ شما می‌کشد و شاید وحشت‌زده‌تان هم بکند! وقتی فیلتر این دستگاه‌ها را عوض می‌كنید، می‌بینید كه از آلودگی هوا كاملا سیاه شده‌اند. این، هوایی است که داریم در آن نفس می‌کشیم.


نکته برای مقابله با آلودگی:فرزندتان را مجبور به استفاده از ماسک نکنید
دکتر حمید سهراب‌پور درباره ماسك‌هایی كه هنگام آلودگی هوا استفاده می‌شوند، می‌گوید که این ماسك‌ها هیچ كمك خاصی نمی‌كنند. این ماسک‌ها تنها می‌توانند جلوی ذرات بزرگ را بگیرند كه این ذرات حتی اگر هم استنشاق شوند، در بینی آدم به دام می‌افتند و به ریه نمی‌رسند و بنابراین چندان مشكل‌‌ساز نمی‌شوند.
این‌طور که سهراب‌پور می‌گوید، آن‌چه نفس‌کشیدن‌اش خطرناک و مشکل‌ساز می‌شود، آن ذرات ریزی است كه این ماسك‌ها اصلا قدرت مقابله با‌ آن‌ها را ندارند. از اطراف این ماسک‌ها هم، هوای زیادی به درون مجاری تنفسی‌مان کشیده می‌شود. از آن گذشته، تجمع مواد آلوده روی این ماسک‌ها، آن‌ها را بعد از سی‌دقیقه استفاده، تبدیل به یک منبع آلودگی می‌کند و استفاده‌نکردن از آن‌ها، بهتر از استفاده‌کردن‌شان است.
اگر قرار باشد از ماسك برای کاستن از خطر آلودگی هوا استفاده شود، باید از ماسك‌های خاصی استفاده شود كه زغال‌های مخصوص دارند و در كارخانه‌ها و مراكز صنعتی استفاده می‌شوند. این ماسك‌ها شبیه كلاه‌های موتورسواران هستند و تمام سر را می‌پوشانند و اجازه عبور هوا را فقط از یك منفذ كوچك می‌دهند كه با فیلترهای مخصوص، محافظت شده است. با این همه زحمت، واقعا جلوی عبور هوای آلوده گرفته می‌شود! اما روشن است که استفاده از این ماسك‌ها دشوار است و چندان عملی نیست.

موضوعات: مطلب علمی ،
برچسب ها: آلودگی ، هوا ، تهران ،
[ چهارشنبه 2 دی 1394 ] [ 07:23 ب.ظ ] [ کیانا پرویزی ] [ نظرات () ]
آخرین مطالب