تبلیغات
حامی طبیعت - اگر جنگل ها نابود شوند چه می شود؟
اگر جنگل ها نابود شوند چه می شود؟


http://mohammaddarvish.com/desert/wp-content/uploads/img_0118.jpg


حضرت محمد (ص) می فرمایند:من اگر نهالی در دست داشته باشم و وقت نماز رسیده باشد ترجیح میدهم اول نهال را بکارم سپس نماز بگزارم.علی رغم توصیه های زیاد برای نماز اول وقت باید از این جمله به اهمیت درخت ودرخت کاری پی ببریم.

بیش از نصف اکسیژن مورد نیاز جهان راجنگل ها ومراتع تولید می کنند.یک هکتار جنگل می تواند 5/2 تن اکسیژن تولید کندکه این مقدار اکسیژن مورد نیاز 10 نفر را در طول یک سال تامین کند.یک هکتار جنگل می تواند تا 68 تن گرد وغبار را در خود جای دهد درخت گردو ،اکالییپتوس،کاج، فندق،افرا،بید ،زبان گنجشک و ....درختانی هستند موادی از خود پخش می کنند که باعث از بین رفتن میکروب ها و حشرات مضر می شود.درختان باعث کم شدن سرعت ابر ها در ارتفاعات می شونددر نتیجه ابر ها مدت بیشتری در منطقه می ماندبه همین دلیل ریزش باران در محیط جنگلی مناطق کو هستانی بیشتر از محیط اطراف است.  

حال تصور کنید که درختان و جنگل ها نابود شوند.در این صورت چه می شود؟در ادامه مطالبی در این باره بیان شده.

http://www.uplooder.net/img/image/88/403c1551fdc98c64ccb05622fb2149f6/continiu.png


اگر جنگل و مراتع (پوشش گیاهی) تخریب شوند خاک های حاصل خیز فرسایش پیدا می کنند و جابه جا می شوند در نتیجه کشاورز ضرر می بینند اگر جنگل ها و مراتع تخریب شوند طوفان ها و باد های شدید بیشتر می شوند وجود طوفان ها باعث می شود که محیط های سبز به بیابان های بی آب و علف تبدیل می شود درختچه ها و شاخه های درختان از سقوط بهمن جلوگیری می کنند جنگل ها و مراتع و بیشه زار ها یا چشمه سار ها مناظر زیبای خود را برای مردمی که به استراحت و تفریح می روند ارزانی می دارد آسایشگاه های روانی و بیماران خاص را در داخل جنگل ها احداث می شوند زیبای جنگل و منظره های جالب بر حسب تحریک و خلق آثار هنرمندان و شاعران می شود . جنگل ها پناهگاه و تامین کننده ی غذای جانداران زیادی هستند تخریب جنگل ومرتع موجب جاری شدن سیل وتوسعه آن باعث افزایش آب ها ی زیر زمینی می شود.

جنگل از نظر نظامی حا ئز اهمییت است میتواند افراد زیادی را در خود جای دهد جنگل و مراتع با تولید اکسیژن و جذب گاز کربنیک از سوراخ شدن لایه ازن که مانع نفوذ اشعه ماورای بنفش خورشید است جلو گیری می کند در نتیجه از بیماریهای پوستی و سرطان نیز جلو گیری می کند .

بسیاری از دارو ها و جوشانده ها برای درمان از گیاهان جنگل ومراتع بدست می آید.کشف بیشتر دارو ها مثل واکسن مالاریا-واکسن جذام وپنی سیلین از گیاهان وجانوران جنگل بدست می آید.

زیاد شدن جمعیت نباید باعث تخریب جنگل برای احداث ساختمان وتهیه هیزم و سوخت و زغال شود .وجود دام در جنگل ها و چرای بیش از حد سبب جلو گیری از زادآوری می شود و حیات جنگل ومراتع به خطر می افتد .

لاشبرگ ها ی موجود در سطح جنگل آب ها را در خود حفظ می کندو از فر سایش خاک ممانعت می کند برداشت خاک وبرگ از سطح جنگل جنگل را به خطر می اندازد وبذر های موجود را از بین می برد.

آتش سوزی از عوامل مهم تخریب جنگل ومراتع است در اثر آتش سوزی درختان مفید وبسیاری از گونه های مرغوب از بین می رودو درختچه ها ی نا مر غوب وعلف های هرز جای آنها رامی گیرد.

آتش سوزی موجب سفت شدن خاک می شود و آب ها به راحتی نمی توانند نفوذ کنند .

آتش سوزی باعث از بین رفتن بذرها ی جنگلی می شود مناظر زیبا و همچنین باعث مرگ دام ها پرندگان و بعضا" انسان ها می شود از درختان جنگلی بیش از 4500 نوع محصول به دست می آید اگر اندکی به یک در خت بی زبان که دست آدمی نابود می شود بیندیشیم آنگاه به ارزش این مو جود گران بها پی خواهیم برد.

ودر نگهداریش حتما کوشش خواهیم نمود.

ارزش جنگل ومراتع به عنوان مهمترین منابع طبیعی بر کسی پوشده نیست اما باید باز هم به عنوان یاد آوری متذکر شد کسانی که برای تفریح و شکار و غیره وارد جنگل می شوند قبل از ترک محل باید آتشی که روشن کرده اند کاملا خاموش کنند .

از انداختن کبریت و ته سیگار خاموش نشده خود داری کنند از انداختن هر گونه شیشه و ته بطری که خاصیت ذره بینی دارند ونور خورشید را با قدرت گرمایی بیشتری از خود عبور می دهندخود داری نمایند.

جلو گیری افراد سود جو وفرصت طلب اقدام موثری در حفظ وتوسعه جنگل ومراتع است .

در صورت مشاهده یا اطلاع از آتش سوزی بلا فاصله به اولین واحد جنگل بانی یا پاسگاه نیروی نیروی انتظامی خبردهیم.

انتقال افکار ونظریات از سوی افراد مطلع از اهمییت منابع طبیعی و باز گو کردن نظرات خود به دیگران نقش مهمی در حفظ وحراست جنگل ومرتع خواهد داشت لطفا همراهی کنید.


منبع:http://ghahramani-ismael.blogfa.com

موضوعات: مطلب علمی ،
برچسب ها: جنگل ، نابودی ، اتفاق ،
[ دوشنبه 21 دی 1394 ] [ 10:59 ب.ظ ] [ کیانا پرویزی ] [ نظرات () ]
آخرین مطالب