تبلیغات
حامی طبیعت - در زمستان به پرندگان بیشتر اهمیت دهید
در زمستان به پرندگان بیشتر اهمیت دهید


http://img1.tebyan.net/Big/1392/02/253381964417117224521502431741225109247154.jpg

فصل زمستان، زمان سختی برای پرندگان است؛ در این فصل سرد، روزها کوتاه و شب ها سرد و طولانی هستند؛ مواد غذایی پرندگان (میوه های درختی) که در طبیعت موجود بوده، مصرف شده یا زیر برف پنهان است. اکثر حشرات نیز مرده یا خفته اند.  آب ها یخ زده و به سختی در طبیعت پیدا می شود و مواد غذایی مورد نیاز برای تولید انرژی جهت گرم و زنده نگه داشتن پرندگان، کمیاب شده است از سوی دیگر پیدا کردن سرپناه هم ممکن است برای پرندگان کوچک و ضعیف آسان نباشد.  چه خوب است کمی به این پرندگان کمک کنیم و حداقل برای آنها سرپناه و آبی و غذایی نه چندان زیاد آماده کنیم.در ادامه کمی بیشتر در این باره با هم بحث میکنیم.

http://www.uplooder.net/img/image/88/403c1551fdc98c64ccb05622fb2149f6/continiu.png

زمستان فصل سختی برای پرندگان است چرا که غذا در این فصل برای پرندگان کمیاب است و این مساله می تواند موجب مرگ آنها شود. از آنجا که بدن پرندگان طوری خلق شده که به گرما نیاز دارند ، آب و هوای سرد می تواند مشکل بزرگی برای پرندگان باشد؛ پرندگان باید با تغذیه مناسب ، چربی بدن خود را برای مقابله با سرما در حد مناسبی نگاه دارند.
در این روزهای سرد زمستانی ، بسیاری از حیوانات و به ویژه پرندگان برای یافتن غذا به سکونتگاه های انسان پناه می آورند و ما می توانیم با قرار دادن تکه های نان و باقیمانده سفره غذای خود در مکانی از حیاط ، بالکن یا معابر پرندگان را سیر کنیم.
 این روزها، پرندگان زیادی به باغچه ها و حیاط خانه ها سر می زنند و از خرده های غذا یا ته مانده سفره که مردم برای آانها می ریزند، استفاده می کنند؛ می توانیم روزهای سرد زمستانی را به روزهای دانه پراکنی برای پرندگان تبدیل کنیم.

http://photos01.wisgoon.com/media/pin/images/o/2014/1/1389625740620959.jpeg
 
تغذیه پرندگان در زمستان
 
بهتر است به پرندگان دانه های مغذی با کالری بالا بدهیم البته گزینه های مختلفی برای تغذیه پرندگان وجود دارد از ارائه ته خرده های نان خشک گرفته تا گندم و ارزن.  بهترین مکان برای گذاشتن غذای پرندگان، مکانی دور از باد در سمت شرق یا سمت جنوب شرقی خانه و در نزدیکی بوته یا درخت است. مکان قراردادن دانه ها باید محل امن از شکارچیان به خصوص گربه ها و سرپناهی برای باد و آب و هوا باشد. البته قرار دادن غذا در فضای باز نیز این امکان را به پرندگان می دهد تا آنها بتوانند نزدیک شدن خطر را بهتر ببینند. این فضا باید دید واضح و روشنی از محیط اطراف داشته باشد. گنجشک، کبوتر، یاکریم ، کلاغ، دم جنبانک و حتی گاهی طوطی، قناری، بلبل و دارکوب از عمده پرندگانی هستند که از ته مانده غذا یا دانه های پاشیده شده از سوی شهروندان در نقاط مختلف استفاده می کنند.
 


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/Prunella_modularis_-West_Bromwich,_England_-snow-8a.jpg
 
تامین آب پرندگان
 
پرندگان در زمستان به یک منبع آب هم نیاز دارند؛ شما می توانید پرندگان را در یافتن آب آشامیدنی با قراردادن ظرف آب یاری کنید. گاه به گاه می توان به ظرف آب سر زد تا در سرمای زمستان یخ نزده باشد با این کار علاوه بر تامین آب نوشیدنی پرندگان، آنها می توانند در این ظرف حمام هم کنند. حتی می توان با قرار دادن سنگی در کنار جوی آب و فاصله گذاری مناسب ، پرندگان را در پیدا کردن آب کمک کرد.http://img1.tebyan.net/Big/1392/02/253381964417117224521502431741225109247154.jpg
 
تامین سرپناه برای پرندگان
گذاشتن یک جعبه یا ساختن یک لانه با پوشش های گیاهی طبیعی نیز می تواند به حفاظت پرندگان از آب و هوای سرد کمک کند. 
اما این سرپناه باید در مقابل شکارچیان طبیعی نیز امن باشد تا در صورت حمله یک شکارچی مانند گربه، پرنده به راحتی بتواند فرارکند. لانه هایی که قبلا برای پرندگان درست کرده اید باید انگل زدایی شوند و فرصت زندگی به پرندگان در یک لانه تمیز را بدهید. 

http://images.persianblog.ir/276515_TLbsoxKi.jpg
 
مهربانی با پرندگان در روایات اسلامی

 در دین مبین اسلام به مهربانی با حیوانات، سفارش زیادی شده است؛ هرچند حیوانات در اسلام مرتبه پایین تری از انسان دارند و انسان ، «اشرف مخلوقات» دانسته شده با این حال از مسلمانان خواسته شده که با حیوانات به ملایمت و مهربانی رفتار کنند و احادیث متعددی از مهربانی ائمه با حیوانات وجود دارد.
 «عبدالمطلب بن هاشم» پدر بزرگ و سرپرست حضرت محمد(ص) نیز یکی دیگر از این الگوهای دینی است که به سبب مهربانی با پرندگان بین مردم به مرد بخشنده و طعام دهنده پرندگان مشهور شده است.
 از سوی دیگر والدین می توانند با آموختن حس مهربانی نسبت به پرندگان به کودکان خود درس مهر و محبت را به صورت عملی بیاموزند؛ همچنین والدین می توانند با بیان مثال ها و داستان هایی از مهربانی و رفتار بزرگان و شخصیت های دینی با حیوانات و پرندگان ، کودکان را به مهربانی با پرندگان تشویق کنند.
 غیر از تغذیه حیوانات حتی می توان جای مناسبی را به عنوان لانه آنان ساخت ؛ مهربانی حسی توام با توانگری و رضایت به زندگی ما می بخشد و امتیاز دیگر آن ارتقای سلامتی و طول عمر است؛ مهربانی خصیصه ای است که نه تنها بر خود بلکه بر اجتماع اطراف هم تاثیری مثبت خواهد داشت.
 این روزها علاوه بر مشکل کمبود غذا برای پرندگان آلودگی هوا نیز باعث برخی مشکلات برای آنان می شود، پس اگر نمی توانیم مشکل آلودگی را برطرف کنیم حداقل با دادن غذا به پرندگان به آنها برای زنده ماندن فرصت دهیم.
 و سخن آخر اینکه زمستان می تواند زمان بسیار خوبی برای غذا دادن به پرندگان و لذت بردن از آن باشد، پس از دوستان کوچک نگهداری کنید تا بهار از راه برسد.

موضوعات: مطلب علمی ،
[ دوشنبه 21 دی 1394 ] [ 11:10 ب.ظ ] [ کیانا پرویزی ] [ نظرات () ]
آخرین مطالب