تبلیغات
حامی طبیعت - آب شدن یخ های قطبی
آب شدن یخ های قطبی
http://www.uplooder.net/img/image/44/d8504a6a358bab8c980fd67d0d2e8d4a/polar_ice_caps_melting_facts_and_implications-1024x698.jpg

 مناطق قطبی در قطب شمال و قطب جنوب زمین قرار دارند آب و هوایی بسیار سرد و یخبندان دارند و با یخ‌هایی با ضخامت زیاد پوشیده شده‌است اما یخهای این منطقه از جهان به سرعت در حال ذوب شدن هستند و افزایش این روند نگرانی های بسیار جدی را در میان دانشمندان برانگیخته است. در این مناطق به علت زاویه تابش خورشید آب هوایی سرد و خشک حاکم می‌باشد از آنجایی که این مناطق از خط استوا بسیار دور هستند حداقل نوری تابیده شده از خورشید را دریافت می‌کنند.اما گرم شدن کل سطح زمین این روزها دردسر هایی ایجاد کرده.در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

http://www.uplooder.net/img/image/88/403c1551fdc98c64ccb05622fb2149f6/continiu.png

مناطق قطبی به قسمت‌هایی از کره زمین گفته می‌شود که در قطب شمال و قطب جنوب زمین قرار دارند، این نواحی آب و هوایی بسیار سرد و یخبندان دارد و با یخ‌هایی با ضخامت زیاد پوشیده شده ‌است. قطب جنوب که بنوعی قدرتمندترین سیستم تهویه مطبوع سیاره زمین است، توسط یخچالهای طبیعی با مساحتی حدود 930،000 کیلومتر مربع پوشانده شده ولی مدتی است که با گرم شدن کره زمین این توده‌های عظیم یخ در حال آب شدن می‌باشند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گرمایش جهانی این روزها بسیار مساله‌ساز شده است. هواشناسان پیش‌بینی می‌کنند که اثرات ترکیبی جنگل‌زدایی و سوزاندن سوخت‌های فسیلی باعث افزایش میزان دی‌اکسیدکربن در اتمسفر به حداقل دو برابر و افزایش درجه‌ حرارت جهانی به میزان ۲ تا ۳ درجه سیلسیوس خواهد شد. افزایش درجه‌ حرارت می‌تواند چهره کنونی زمین را کاملا تغییر دهد. یکی از عوارض گرمایش جهانی ذوب شدن یخچال‌های عظیم در قطب است که به دلیل تاثیر مستقیم آن در افزایش سطح آب دریاها بسیار مورد توجه طرح‌های تحقیقاتی است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دانشمندان در پی بررسی های سه ساله با کمک یک ماهواره پیشرفته می گویند که سرعت نابودی یخ های قطب جنوب شدت یافته، پدیده ای که به گفته آنها اگر ادامه یابد یا تشدید شود می تواند عواقبی جدی برای سطح آب دریاهای جهان داشته باشد. بعضی از دانشمندان افت سطح یخ در هر سه ناحیه قطب جنوب (ناحیه غربی، شرقی و شبه جزیره قطب جنوب) را بهترین شاهد تا به امروز از آثار گرمایش زمین توصیف کرده اند. براساس تازه ترین ارزیابی به طور متوسط سالانه حدود ۱۶۰ میلیارد تن یخ در قطب جنوب آب می شود، که دو برابر دهه قبل است که اولین بار اندازه گیری شد. به این ترتیب قطر پوسته یخی قطب سالانه حدود دو سانتیمتر افت می کند و سطح آب دریاهای جهان به اندازه تقریبا نیم میلیمتر بالا می آید.


http://www.uplooder.net/img/image/21/713802b7f9a37d80ee5d4751294a1f1d/polarbear.jpg

کاهش یخ در ناحیه غربی بیش از هرجای دیگر قطب جنوب است. شش یخچال در این ناحیه هم اکنون درحال انقباضی سریع هستند که ناشی از جریان آب گرم اقیانوس است که خود ناشی از تغییرات آب و هوایی است. به گفته دانشمندان اگر هر شش یخچال به طور کامل آب شود سطح دریاهای جهان ۱.۲ متر بالا خواهد آمد. البته این در مقایسه کل یخی که در قطب جنوب نهفته است زیاد نیست. اگر قرار بود همه این یخ آب شود سطح آب دریاها حدودا به اندازه 60 متر بالا می آمد. دانشمندان معتقدند که ظرف 6 دهه آینده تکه‌های عظیم یخچالی بصورت زنجیروار از دومین سکوی عظیم یخچالی قطب جنوب جدا خواهند شد و این پدیده را باید در نوع خود فاجعه‌ای بزرگ دانست.


http://www.uplooder.net/img/image/95/1c477f36bf927ac76c0c1d06c840d9dc/w460.jpg


موضوعات: خبر ، عکس ، مطلب علمی ،
برچسب ها: یخ ، آب ، شدن ، گرمایش جهانی ،
[ جمعه 16 بهمن 1394 ] [ 01:31 ب.ظ ] [ کیانا پرویزی ] [ نظرات () ]
آخرین مطالب